רפואה סינית וטיפול בסרטן

בעשורים האחרונים הפכה הרפואה הסינית לחלק בלתי נפרד ממערך הטיפול האונקולוגי. בתפקידי כמטפל ביחידה לרפואה משלימה במרכז האונקולוגי בבילינסון סייעתי במשך 12 השנים האחרונות לאלפי חולי סרטן לעבור תקופות של תחלואה וטיפולים אונקולוגים בצורה מוצלחת יותר ובמצב בריאותי משופר דרך חיזוק חוסנם הגופני והנפשי, צמצום תופעות הלואי ויצירת תנגודת המאפשרת לגוף להתמודד טוב יותר עם מחלת הסרטן.

הדיקור הסיני, רפואת הצמחים וטיפול תזונתי מותאם אישית הופכים לכלים יעילים לטיפול בסרטן בזכות הניסיון שהצטבר במרכז שלנו ובמרכזים אחרים דומים בעולם ובזכות שפע המידע ההולך ומצטבר בספרות המחקרית.

מהי מטרת הטיפול ברפואה סינית בחולי סרטן?

הקלה על תופעות לואי של טיפולים כימותרפיים, קרינתיים וכירורגיים

טיפולים כימותרפיים: ניתנים בדרך כלל באמצעות עירוי לווריד בתדירות של אחת לשבוע או כל מספר שבועות. תרופות כימותרפיות הינן חומרים שמטרתם להרוס תאי סרטן על ידי פגיעה ביכולתם להתחלק ולשגשג.  הבעיה היא שביחד עם התאים "הרעים" נפגעים גם תאים בריאים וחיוניים לגוף כגון תאי מערכת העיכול,  תאי מח עצם, תאי עצב ולעיתים אף איברים פנימיים חשובים כגון כליות, כבד ולב.  התוצאה היא הופעה של סימפטומים כגון בחילות, הקאות, שלשולים, תשישות, ירידה בספירות הדם, פגיעה חיסונית, פצעים בחלל הפה והושט, הפרעות תחושתיות ולעיתים קרובות מתלווים לכל אלה גם דכדוך ודיכאון.  חוויות גופניות ונפשיות אלה מביאות לפגיעה משמעותית באיכות החיים של מטופלים אונקולוגיים.

בעיני הרופא הסיני דומה מטופל הכימותרפיה למשיט ספינה בלב ים סוער המטלטל את ספינתו מעלה ומטה ומצד לצד. (הערה:  אולי אפשר להוסיף תמונה של ספינה מטלטלת בסערה בים)  השינויים הפיזיים והנפשיים הם קיצוניים ותדירים.

תפקידי כמטפל ברפואה סינית הוא ללוות את המטופל דרך כל שלבי הטיפול, להיות ער לשינויים המתרחשים ולאפשר לו לצלוח את הטיפולים ככל האפשר על "מים שקטים" עם מינימום טלטלות.

נסיוננו מלמד כי טיפול משולב בדיקור שבועי מלווה בצמחי מרפא ובשינויים תזונתיים מותאמים אישית מביא לתוצאות מצוינות.

טיפולי קרינה (רדיותרפיה): מהווים נדבך חשוב בטיפול האונקולוגי וניתנים בד"כ בשילוב עם כימותרפיה או כטיפול בודד.  הקרינה פוגעת ישירות בחומר הגנטי של התאים הסרטניים ומביאה למותם.  למרות היותו של הטיפול הקרינתי ממוקד ומדויק יותר בהשוואה לכימותרפיה קשה להימנע מפגיעה ברקמות בריאות הסמוכות לגידול הסרטני.  תופעות הלואי של קרינה כוללות בד"כ כוויות על העור, דלקת וגירוי מקומיים, כאב, עייפות וסימפטומים אחרים המופיעים כתלות במקום המוקרן.

הרפואה הסינית מתייחסת להשפעת הקרינה כחום, יובש ורעילות החודרים לגוף וכן כתקיעות של דם.  הטיפול יכלול בעיקר צמחי מרפא מקררים ומזינים,  משחות חיצוניות ודיקור סיני להגברת תנועת הדם ושיכוך הכאב.

ניתוחים: הטיפול האולטימטיבי בסרטן הוא הסרתו מהגוף בצורה כירורגית.  ניתוחים אונקולוגיים הם לעיתים מורכבים, מסובכים וכרוכים בהתאוששות ארוכה.  החשש מפני ניתוח והדריכות והמצוקה הרגשית שחווים מטופלים ומטופלות לקראתו גם הם בעיות שכיחות וכבדות משקל ודורשים התייחסות טיפולית.

בבואי לסייע למטופלים מנותחים מצאתי כי נדרשת גישה רב מערכתית המתייחסת להיבטים גופניים ונפשיים כאחד.  הטיפול כולל לרוב צמחי מרפא לחיזוק ולהפחתת דלקת,  דיקור להרגעה נפשית ולשיכוך כאב ותרגילי הרפיה ודמיון מודרך שמסייעים להכין את המטופל לבאות.  נסיוננו הרב ביחידה לרפואה משלימה בבילינסון מלמד על תרומתה הרבה של הרפואה הסינית לחוויה ניתוחית חלקה ומוצלחת יותר.

סיוע להתגברות על המחלה

גידולים סרטניים הם תאים שהחלו את דרכם בריאים ומסיבות שונות איבדו את הבקרה והרסן והפכו ל"אורחים בלתי רצויים" ואף מסוכנים בגוף.  הרפואה הסינית תופסת את מחלת הסרטן כמצב של הפרת האיזון בין תאים תקינים לתאים חולים שנגרמה בין השאר בגלל ערעור הסביבה הפנימית הבין תאית והפיכתה ל"נפיצה" יותר. שתי הדוגמאות הבולטות המשקפות חוסר איזון שכזה הן דלקת כרונית וחולשה חיסונית,  שניהם מצבים העשויים להשפיע בעקיפין על ההופעה וההתפשטות של גידולים סרטניים.

מהטעמים האלה שמה הרפואה הסינית דגש רב על מה שניתן לכנות תיקון ושינוי האקלים הפנימי של הגוף והשבת הסביבה הפנימית להרמוניה.

רפואת הצמחים וכן תזונה מותאמת אישית משחקים תפקיד חשוב בהקשר זה. הם משפיעים על רמת החמצון והדלקת בדם, על תפקודים חיסוניים, על בריאות מערכת העיכול ואפילו על צורת התבטאות החומר הגנטי.   התאמה נכונה של צמחי מרפא והנחיות תזונתיות מדויקות יכולות איפה לסייע לקדם מטופלים לכיוון של בריאות ואף ליצור סביבה "בלתי נוחה" עבור תאי הסרטן.

בבואי לסייע למטופלים מנותחים מצאתי כי נדרשת גישה רב מערכתית המתייחסת להיבטים גופניים ונפשיים כאחד.  הטיפול כולל לרוב צמחי מרפא לחיזוק ולהפחתת דלקת,  דיקור להרגעה נפשית ולשיכוך כאב ותרגילי הרפיה ודמיון מודרך שמסייעים להכין את המטופל לבאות.  נסיוננו הרב ביחידה לרפואה משלימה בבילינסון מלמד על תרומתה הרבה של הרפואה הסינית לחוויה ניתוחית חלקה ומוצלחת יותר.

מהי רפואה סינית אינטגרטיבית?

בשני העשורים האחרונים החלה הרפואה הסינית המסורתית את המעבר מהמרפאות הפרטיות אל תוך מוסדות הרפואה הציבורית. מספר הולך וגדל של בתי חולים פותחים בין כתליהם יחידות לרפואה משלימה אשר משרתות חולים מאושפזים, חולים עם אבחנות מורכבות, חולים המקבלים טיפולים תרופתיים אינטנסיביים וכד'. מציאות זו הביאה להולדתה של הרפואה הסינית האינטגרטיבית (משולבת) שהאתגר הגדול העומד בפני העוסקים בה זה ההשתלבות היעילה בתוך המערך הטיפולי הכולל המשרת את החולה, עבודה הרמונית לצד רופא המשפחה, הקרדיולוג או האונקולוג, היכרות עם התרופות אותן נוטל החולה, טיפול בתופעות לוואי שלהן, הימנעות משימוש בטכניקות המתנגשות עם הטיפול הקונבנציונלי ועוד דברים רבים שהמטפל האינטגרטיבי נדרש לדעת כדי לתרום לבריאותו של המטופל ולא לפגוע בו.

כיצד מיושמת השיטה בטיפול בחולה האונקולוגי?

תמיכה בחולה הסרטן – "לצלוח את הסערה":  רבים ממטופליי האונקולוגים מתארים את תקופת מחלתם כמסע סוער רווי בטלטלות עזות, עליות וירידות במצבם הבריאותי כפי שלא הכירו מימיהם. תשישות, בחילות, פגיעה במערכת החיסון, שיבוש מערכת העיכול… ומצוקות נפשיות – חששות, פחדים, בלבול ולעיתים קושי לבחור את הטיפולים המשלימים המתאימים מתוך המלאי העצום שמוצע בשוק התרופות הטבעיות.

במהלך 12 שנותיי בטיפול ותמיכה בחולי סרטן, הקשבה לצרכיהם ותשומת לב למצוקותיהם, איסוף של חומר מחקרי וצבירת ניסיון למדתי לדייק את הטיפול באופן אופטימלי, לכוון מטופלים לתכניות טיפוליות המתאימות להם ביותר ולהשתמש בכלים הנפלאים של הרפואה סינית – צמחי מרפא, דיקור ותזונה כדי לסייע להם לעבור את תקופת המחלה והטיפולים חסונים ובריאים יותר.

לטיפול בחולה האונקולוגי שתי מטרות עיקריות וחשובות:

  1. ליווי ותמיכה במטופל במהלך טיפולים אונקולוגיים. הקלה על תופעות לואי של טיפולים כימותרפיים, ביולוגיים, וקרינתיים. הכנה לניתוחים וסיוע בהתאוששות מהם.
  2. סיוע במלחמה במחלה הסרטנית: שימוש בצמחי מרפא ותזונה על מנת להעצים את מנגנוני ההגנה והבקרה של הגוף הלוקחים חלק בריסון תאי סרטן ולשנות את האקלים הפנימי של הגוף על מנת להפכו לפחות נוח לשגשוג תאי סרטן.
תפריט